Dzisiaj jest Niedziela. 17 lutego 2019.
Imieniny obchodzą Zbigniew, Julian, Łukasz.

Świąt przede wszystkim bezpiecznych

Świąt przede wszystkim bezpiecznych ….

 

 

….ale i też zdrowych, wesołych i pogodnych świąt Bożego Narodzenia wszystkim mieszkańcom powiatu sieradzkiego życzą sieradzcy strażacy. Życzymy Państwu nieustannej pogody ducha w nadchodzącym nowym roku oraz odrobiny refleksji w tej nieustannej pogoni zwanej życiem. Dlaczego bezpiecznych świąt życzymy? Otóż dlatego że to wcale dziś nie jest takie łatwe, a zatem niech życzenia te będą także dla państwa pewną lekcją do odrobienia. Ceną może by nawet ludzkie życie. Zaczynamy od choinki. Drzewka stosowane w domach z łatwością mogą stać się źródłem pożaru Najczęściej dochodzi do niego w wyniku zastosowania taniego tandetnego oświetlenia które charakteryzuje się cienkimi przewodami oraz skromną izolacją tychże. Ulegając pokusie zakupu tanich lampek ryzykujemy przegrzaniem się instalacji i w konsekwencji pożarem. Jak się od tego uchronić? Podczas zakupu wybieramy lampki oznaczone symbolem CE. Oznakowanie to oznacza, iż produkt ten spełnia wymagania unijne. Zatem możemy uznać go za bezpieczny. Zawsze wyłączamy lampki, gdy wychodzimy z domu lub też gdy idziemy spać. W przeciwnym razie w najgorszym przypadku może to się skończyć jak w tym filmiku szkoleniowym: http://www.youtube.com/watch?v=0KSl9s6GjgY

 

Kolejna sprawa, jeśli już bezpiecznie przebrnęliśmy przez święta, czeka nas jeszcze zabawa sylwestrowa. Często witamy nowy rok fajerwerkami. Przypominamy, iż każdy materiał pirotechniczny powinien posiadać instrukcję obsługi w języku polskim i zgodnie z instrukcją postępujemy. Bez konsekwencji prawnych w postaci mandatu możemy strzelać w okresie od 31 grudnia do 1 grudnia. Zakupu fajerwerków dokonać może tylko osoba pełnoletnia. Odpalenie fajerwerku powinna dokonać trzeźwa osoba dorosła, a zakupy powinniśmy poczynić w sklepie a nie na targowisku czy też przypadkowym stoisku, gdzie możemy trafić na zawilgocone fajerwerki.

 

Kolejna charakterystyczna dla zimy niebezpieczna sytuacja wiąże się z czadem. Niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych w połączeniu z zatkanymi kratkami wentylacyjnymi i zbyt szczelnymi oknami może doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla. Niech nam się nie wydaje że coś poczujemy. Czad to cichy zabójca, bezbarwny i bezwonny gaz, który może doprowadzić najpierw do utraty przytomności i w konsekwencji nawet do śmierci. Jak się uchronić przed tym zagrożeniem? Urządzenia grzewcze poddawać okresowej kontroli jak również przewody kominowe. Nie zakrywać kratek wentylacyjnych, nie ogrzewać pomieszczeń piekarnikami gazowymi. Najlepiej byłoby zaopatrzyć pomieszczenie w czujnik czadu, który zaalarmuje domowników jeśli pojawi się niebezpieczeństwo. Koszt około 40 zł.

 

Trochę postraszyliśmy ale to wszystko po to abyśmy mogli cali i zdrowi przetrwać święta, sylwestra, i całą zimę która może w końcu nadejdzie wraz z Nowym Rokiem. A w tym nadchodzącym Nowym Roku samego dobra, sukcesów oraz wiele miłości życzą strażacy ziemi sieradzkiej.