Dzisiaj jest Niedziela. 17 lutego 2019.
Imieniny obchodzą Zbigniew, Julian, Łukasz.

Zdarzenie masowe – ćwiczenia jednostek KSRG

Zdarzenie masowe – ćwiczenia jednostek KSRG

Za nami bardzo poważne i widowiskowe ćwiczenia. W tym roku w ramach manewrów dla jednostek OSP KSRG z naszego powiatu przeprowadziliśmy na poligonie komendy symulację wypadku masowego. Do współpracy zaprosiliśmy służby które znalazły by się przy takim zdarzeniu gdyby do takiego doszło. Były zatem zespoły Państwowego Ratownictwa Medycznego i Policji. W roli pozorantów sprawdzili się doskonale słuchacze kierunku Ratownik Medyczny ze Szkoły Policealnej Samorządu Województwa Łódzkiego. Założenie ćwiczeń przewidywało również udział postronnych osób, które stają się mimowolnymi świadkami zdarzenia. Osoby te niosą pomoc jako pierwsze, zabezpieczając miejsce zdarzenia, powiadamiając służby ratownicze oraz udzielając pierwszej pomocy poszkodowanym.. Oto główne założenia ćwiczeń, uczestnicy oraz galeria.

 

Uczestnicy

1. Grupa pozorantów – słuchacze studium o kierunku Ratownik Medyczny Szkoły Policealnej   Samorządu Województwa Łódzkiego w Sieradzu

2. Fundacja Inicjatyw Niemożliwych „CUDOSFERA”

3. Zespoły Państwowego Ratownictwa Medycznego z SPZOZ w Sieradzu

4. Policja Sieradz

5. Państwowa Straż Pożarna w Sieradzu

GRUPA I.

- SLRT OSP Sieradz

- GBA OSP Wróblew

- SLRT OSP Warta

- SLRT OSP Brąszewice

- SLRT OSP Goszczanów

 

GRUPA II.

- GBA OSP Charłupia Mała

- GBA OSP Błaszki

- SLRT OSP Proboszczowice

- SLRT OSP Złoczew

- SLRT OSP Burzenin

 

Założenie do ćwiczeń.

1. O godzinie 10.00 kierujący sam. osob. wymusza pierwszeństwo przejazdu doprowadzając do zderzenia czołowo- bocznego z najeżdżającym autobusem. Wewnątrz autobusu przebywa w chwili zdarzenia 25 osób. Natomiast w sam osob. 3 osoby. Kierowca przygnieciony deską rozdzielczą i kołem kierownicy, nogi kierowcy uwiezione przez pedały, pasażer z przodu przygnieciony deską rozdzielczą, pasażer z rozległymi obrażeniami głowy.

Pasażerowie autobusu w większości przebywają w środku przyciśnięci fotelami w ogólnym nieładzie, wewnątrz dużo krwi, szkła itp. Czworo zakrwawionych pasażerów z objawami paniki biegają wokół autobusu. Część ludzi leży wyrzucona z pojazdu, lub siedzi na zewnątrz.

 

2. O godz. 10.02 na zdarzenie to natrafia kierujący sam osob. przypadkowy kierowca (jeden z ćwiczących strażaków) i podejmuje prawidłowe typowe dla świadka wypadku czynności               ( zgłoszenie do służb, zabezpieczenie wypadku oraz pierwsza pomoc)

Dyżurny Operacyjny Powiatu przyjmuje zgłoszenie od dyspozytora Pogotowia i dysponuje na miejsce zdarzenia pierwsze siły i środki. W sumie w działaniach weźmie udział 5 zastępów OSP jeden zastęp JRG oraz zespoły pogotowia ratunkowego i LPR

3. Warunki atmosferyczne: temperatura 150C, bez opadów, wiatr słaby.

4. W ćwiczeniach biorą udział wyłącznie jednostki będące w KSRG z powiatu sieradzkiego, Zespoły pogotowia Ratunkowego, Policji oraz śmigłowiec LPR.