Dzisiaj jest Niedziela. 17 lutego 2019.
Imieniny obchodzą Zbigniew, Julian, Łukasz.

Ćwiczenia KSRG II GRUPA

Ćwiczenia KSRG II GRUPA

Wczorajsze manewry OSP z KSRG na naszym poligonie zakończyły tegoroczny cykl ćwiczeń dla jednostek OSP z naszego powiatu. Po środowym wypadku masowym na terenie poligonu , pozostałym 12 jednostkom przyszło zmierzyć się z pożarami wewnętrznymi. Założeniem ćwiczeń był pożar w budynku ogniowym oraz sąsiednim kontenerze ( trenażer ogniowy). W działaniach brały udział po dwa zastępy. Przeprowadzono zatem 6 założeń a po każdym odbywała się krótka odprawa, podczas której zastępca dowódcy JRG mł. kpt. Sławomir Osiewała oraz naczelnik wydziału operacyjnego st. kpt. Jarosław Wasylik (organizatorzy ćwiczeń) omawiali przebieg ćwiczenia. Główny nacisk położony był na prawidłową pracę ratowników w aparatach powietrznych, taktykę przeszukiwania pomieszczeń zadymionych, łączność, ewakuację itp Uwag do ćwiczeń było bardzo dużo co tylko cieszy nas i potwierdza że z tematem ćwiczeń w tym roku trafiliśmy w dziesiątkę. Wszystkie uwagi są bardzo cenne i zapewne przełożą się na działania druhów w rzeczywistej akcji ratowniczej.

 

Przypominamy zatem na podstawie najczęstszych błędów główne wnioski z wczorajszych ćwiczeń:

 

1. przygotowanie roty do pracy w aparatach tuż po przyjeździe nie może angażować całej załogi. Jest jeszcze wiele innych zadać jak chociażby rozpoznanie

 

2. rota (dwóch ratowników) to najmniejszy zespół ratowniczy zdolny prowadzić działania     ratownicze. Nie wolno więc wewnątrz się rozdzielać. Trzymamy się razem i razem za siebie   odpowiadamy.

 

3. sygnalizatory bezruchu są dla waszego bezpieczeństwa, zanim wejdziemy w strefę zadymienia należy je włączyć.

 

4. Poruszamy się nisko na nogach, tak aby głowa była nisko, im wyżej tym mniej widzimy. Poruszamy się wzdłuż ścian, inaczej szybko stracimy orientację i będziemy błądzić przeszukując kilka razy to samo pomieszczenie jak to miało wczoraj miejsce wiele razy.

 

5. Pamiętamy o łączności z dowódcą. Zlokalizowanie pożaru czy znalezienie osoby poszkodowanej przekazujemy dowódcy drogą radiową.

 

6. Nie rozstajemy się z linia gaśniczą wewnątrz pomieszczenia, do chwili zlokalizowania pożaru i pamiętamy że w zadymieniu wskaże nam ona drogę do wyjścia.

 

7. Kontrolujemy ilość powietrza w aparacie.

 

Zapraszamy do galerii (dzięki uprzejmości www.sieradz.com.pl)

 

Linki :

 

http://sieradz.com.pl/wiadomosci/sieradz/656,cwiczenia-jednostek-osp-z-ksrg-z-powiatu-sieradzkiego.html

 

http://www.nasze.fm/news,7173